تفاوت روغن مایع و جامد

تا چندین سال پیش اکثر خانواده های ایرانی طرفدار روغن جامد بودند و آن را به روغن مایع ترجیح می دادند. اما خوشبختانه در چند سال اخیر، با توجه به افزایش آگاهی مردم نسبت به مضرات روغن جامد، مصرف این نوع روغن به حداقل رسیده و روغن مایع جای آن را گرفته است.

تفاوت روغن مایع و جامد

تمام روغن ها در ابتدا به صورت مایع تولید می شوند. تولید کنندگان، این روغن های مایع را طی فرآیندی به صورت جامد در می آورند تا مقاومت بیشتری داشته باشند و دیرتر از زمان معمول فاسد شوند. در طی فرآیند هیدروژنه کردن روغن، اسید چرب ترانس تولید می شود. این نوع اسید، کلسترول بد خون را افزایش و کلسترول خوب را کاهش می دهد. اسید های چرب اشباع شده منجر به بیماری های قلبی، عروقی، فشار خون و چربی خون می شود. اسید های چرب ترانس در روغن های نباتی جامد، کره، شیرینی ها و غذاهای سرخ کرده وجود دارند. بنابراین بهتر است روغن جامد را از برنامه غذایی خود حذف کرده و روغن مایع را جایگزین آن کنید.

روغن مایع و روغن سرخ کردنی

روغن های مایع معمولی برای سرخ کردن مواد غذایی مناسب نیستند. زیرا این روغن ها برای سرخ کردن و حرارت بالا تولید نشده اند. برای سرخ کردن مواد غذایی حتما از روغن سرخ کردنی استفاده کنید. توجه کنید که درجه چربی ترانس آن باید کمتر از ۱۰ باشد. همچنین می توانید از روغن کنجد به عنوان روغن سرخ کردنی استفاده کنید زیرا در برابر حرارت مقاومت بالایی داشته و تغییر رنگ نمی دهد.

جالب است بدانید در اکثر کشور ها روغن های سرخ کردنی جایگاهی ندارند زیرا به جای سرخ کردن مواد غذایی، آنها را کمی تفت می دهند. مردم اغلب کشور ها ترجیح می دهند به جای استفاده از روغن های سرخ کردنی از روغن کنجد، سویا، زیتون و … استفاده کنند.

در نهایت باید به این نکته توجه کنید که مصرف بیش از حد روغن، چه مایع و چه جامد، برای سلامتی مضر می باشد. یکی از راه های کاهش مصرف روغن استفاده از پد جاذب روغن می باشد که روغن اضافی غذا را به خود جذب می کند. شما می توانید از پد روغن جذب برای غذاهای سرخ کردنی، فست فود و دیگر غذاهای چرب استفاده کنید.

شاید مطالعه مطلب تاثیر تغذیه سالم بر سلامت انسان نیز برای شما مفید باشد.

محصولات مرتبط:

سفره یکبار مصرف کاغذی

محصولات مشابه دستمال پرسان اقتصادی کیسه چای و دمنوش کیسه زباله دستمال میکروفایبر سفره یکبار مصرف «Disposable tablecloth» سفره های یکبار مصرف [...]

کیسه چای و دمنوش

محصولات مشابه دستمال پرسان اقتصادی پد جاذب روغن کیسه زباله دستمال میکروفایبر کیسه چای و دمنوش پرسان «Parsan» یکبار مصرف بوده و [...]

پد جاذب روغن

محصولات مشابه دستمال پرسان اقتصادی کیسه چای و دمنوش کیسه زباله دستمال میکروفایبر پد جاذب روغن «Oil absorbent pad» پد جاذب روغن [...]

برای مشاهده ویدیوها می‌توانید به کانال آپارات ما مراجعه فرمایید.

به اینستاگرام ما بپیوندید: parsanpro@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.