تعویض پوشک و نکاتی درمورد آن

تعویض پوشک بچه و حمام بردن او از جمله کارهایی است که هر پدر و مادر برای حفظ سلامت عمومی نوزاد و کودک نوپا انجام می‌دهند.

به طور کلی حتی کودکان نوپایی که همواره بیشترین همکاری را با پدر و مادر خود دارند، ممکن است در حین تعویض پوشک ساز مخالف زده و در کاری که تنها شاید یک یا دو دقیقه زمان ببرد اختلال ایجاد کنند.

یکی از موارد مهم برای تعویض پوشک کودک، مکان آن است. لزوما برای تعویض پوشک نیاز به یک مکان مخصوص با ابزار و تجهیزات ویژه نیست. یک مکان مسطح، صاف و ایمن، جای خوبی برای تعویض پوشک کودک است. همچنین در محل تعویض پوشک نباید رطوبت از قبل وجود داشته باشد یا مکانی با احتمال رشد باکتری ها باشد، بنابر این زیرانداز پارچه ای ضد آب و یکبار مصرف پرسان کمک شایانی به اطمینان شما از پاکیزگی محیط خواهد کرد.

روی مکانی که ارتفاعی با زمین ندارد، نگران چرخیدن و حرکت کردن کودک و پرت شدن او از روی میز نیستید. همچنین تعویض کردن پوشک روی سطح صاف، به مراتب راحت‌تر است. یادتان باشد همیشه بعد از تعویض پوشک، روی میز را با یک ماده‌ی آنتی باکتریال تمیز کنید.

غیرحرفه‌ای‌ترین کاری که پدر و مادرها انجام می‌دهند این است که بدون برداشتن پوشک کافی از خانه بیرون می‌آیند. همیشه پوشک اضافی همراه داشته باشید.

اندازه پوشک فقط به‌عنوان پیشنهاد مطرح می‌شود و والدین هیچ اجباری در پیروی از آنها ندارند. به‌بیان ساده، پوشک مناسب برای کودک شما، پوشک اندازه او است. اندازه‌ نامناسب یا خیلی تنگ است یا آن‌قدر گشاد است که باعث بیرون‌ریزی می‌شود. بهتر است به پوشک اندازه‌ کودکتان فکر کنید و ذهن‌تان را درگیر اندازه‌های استاندارد نکنید. اگر بتوانید انگشت‌تان را بین پوشک و بدن کودک قرار دهید، یعنی اندازه‌ مناسبی را انتخاب کرده‌اید. این اندازه کاملا مناسب است و تنگ یا گشاد نیست.

کودک شیرخوار معمولا بین ۴ تا ۱۰ بار در روز ادرار می‌کند اما اگر بیمار یا تب‌دار باشد یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرارش ممکن است به نصف میزان طبیعی برسد.
دفع ادرار نباید دردناک باشد. اگر علائمی مبنی بر ناراحتی کودک هنگام ادرارکردن مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

تعویض پوشک یکی از مهم‌ترین مهارت‌های والدین است و نباید آن را کم‌اهمیت دانست با ‌اینکه تعویض پوشک در ابتدا می‌تواند آزار دهنده و حتی استرس‌آور باشد، اما نباید نگران شوید.

در آخر، در هر ۲۴ ساعت بهتر است حدود ۸ تا ۱۰ پوشک عوض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.