آداب مهمانی

مهمانی رفتن و مهمانی گرفتن یکی از آداب فرهنگی ما ایرانیان است که از گذشته بسیار مرسوم بوده است، از شب نشینی ها، مناسبت ها، اعیاد و … تا مراسم عروسی همه و همه بهانه ای بوده اند برای دور هم جمع شدن.

مهمانی های بی تکلف و ساده ای که تنها پیوند بین خانواده ها را قوی تر می کرد و خبری از چشم و هم چشمی و بریز و بپاش های امروزی نبود.

در دنیای امروز ما به دلیل شرایط اقتصادی، مشغله ی افراد و همینطور تجملات، رفت و آمد ها بسیار کم شده و حتی شاید به یکبار در سال برسد.

اما هر تغییری ابتدا به صورت فردی آغاز شده و بعد تبدیل به یک فرهنگ می شود پس چه بهتر که خودمان آغاز کننده ی مسیری باشیم که در آن رفت و آمد با اعضای خانواده مان را بیشتر از قبل کنیم اما در دنیای پر مشغله ی امروز چطور می توانیم مثل گذشته با یکدیگر رفت و آمد داشته باشیم؟


مهمانی قدیم و جدید

به نظر می رسد ما در حال فراموش کردن آدابی هستیم که از گذشته های دور مرسوم بوده و اکنون خودمان پایه گذار روش های جدیدی برای مهمانی گرفتن هایمان شده ایم که شاید در ظاهر زیبا باشند اما نتیجه ی چندان خوبی را به همراه نخواهند داشت! از تجملات پر زرق و برق و دکورها و تم های مختلف مهمانی تا انواع و اقسام غذاهایی که گاها دست نخورده باقی می مانند.


۵ آداب فراموش شده ی مهمانی گرفتن را در ادامه می خوانید.

 سخت نگیرید

درست است که ایده آل همه ی ما برای پذیرایی از مهمان این است که با بهترین امکانات از آن ها پذیرایی کنیم اما شک نداشته باشید که همین مساله باعث دور شدن شما از یکدیگر خواهد شد.

تهیه چندین مدل غذا و دسر و … شاید برای ما بسیار دلپذیر باشد اما جدا از مقوله ی اصراف و تجملات، مساله ای است که باعث می شود شما بیشتر به خودتان سخت بگیرید و در نتیجه به دلیل مشغله و نداشتن زمان کافی به طور کلی از مهمانی دادن منصرف شوید.

به عنوان نفر اول خودتان آغاز کننده ی این مسیر در خانواده باشید، یک مهمانی ترتیب بدهید و به تهیه ی یک مدل غذا و سالاد اکتفا کنید و در عوض از کنار هم بودن لذت ببرید.

کم کردن تجملات و در نتیجه بیشتر شدن رفت و آمدها تاثیر بسیار خوبی در روحیه شما و سایر اعضای خانواده خواهد داشت.


از هر فرصتی استفاده کنید

منتظر دلیل خاصی برای مهمانی دادن نباشید، از هر فرصتی که فکر می کنید مناسب است برای تدارک یک مهمانی ساده و خودمانی استفاده کنید. قطعا اعیاد و مناسب ها بهانه ی بسیار خوبی برای دور هم جمع شدن است اما به غیر از این ها هر زمان که فرصت را مناسب دیدید بقیه اعضای خانواده را نیز خبر کنید.


در زمان صرفه جویی کنید

وقتی مهمانی ترتیب داده اید بهتر است از تمام لحظات آن به بهترین شکل استفاده کنید، دنیای پر مشغله ی ما فرصت با هم بودن را از ما گرفته و بنابراین باید سعی کنیم لحظات کنار هم بودن را بیشتر قدر بدانیم.

گوشی موبایل خود را برای چند ساعتی کنار بگذارید و از فضای مجازی دست بکشید، شستن ظرف ها را به فردای مهمانی موکول کنید، سفره یکبار مصرف را جایگزین سفره های معمولی کنید تا بعد از شام زمان بیشتری برای در کنار هم بودن داشته باشید و لذت ببرید.


به عنوان مهمان دیر به مهمانی نروید

میزبان با تدارک یک مهمانی قصد دارد شب خاطره انگیزی را برای شما رقم بزند، اینکه شما به هر دلیل دیر در مهمانی حاضر می شوید نه تنها توهین به میزبان محسوب می شود بلکه خودتان را از بودن در کنار عزیزانتان محروم خواهید کرد.


به فکر بچه ها باشید

در گذشته خانه های حیاط دار بزرگ محل خوبی برای دور هم جمع شدن بچه های کوچک فامیل بودند اما امروزه در خانه های کوچک آپارتمانی معمولا فرصتی برای بازی و لذت بردن از میهمانی ندارند و مدام از سمت اطرافیان به نشستن و ساکت بودن دعوت می شوند. در نتیجه ی این مساله بچه های امروز به جای اینکه در مهمانی ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و توانایی تعامل با هم و بازی های دسته جمعی را یاد بگیرند اکثرا مشغول بازی با موبایل و تبلت هستند.

البته که شرایط خانه های امروزی و انواع و اقسام وسایل تزئینی که بچه ها ممکن است در حین بازی به آن آسیب بزنند را شاید نتوان به طور کل تغییر داد اما اگر میزبان هستید پیشنهاد می کنیم شرایط را به گونه ای فراهم کنید که بچه ها نیز امکان در کنار هم بودن را داشته باشند.

به طور مثال می توانید بازی های سرگرم کننده ای که در بازار موجود هستند را برای آن ها تهیه کنید تا بتوانند چند نفری بازی کنند و سرگرم شوند.

علاوه بر این خودتان هم می توانید زمانی را برای کنار بچه ها بودن اختصاص دهید، بازی هایی مثل پانتومیم و از این دست، بازی هایی هستند که چه برای کودکان چه بزرگسالان بسیار جذاب هستند.


شما می توانید از کیسه دمنوش پرسان نیز استفاده کنید تا در زمان مهمانی و بعد از آن لازم نباشد تفاله های چای و دمنوش را در سینک رها کنید، علاوه بر این پرسان در زمینه تولید محصولاتی همچون دستمال سفره و انواع دستمال های گردگیری فعالیت دارد.

محصولات مرتبط:

دستمال پرسان اقتصادی

محصولات مشابه دستمال جادویی ورقه ای دستمال شیشه دستمال جادویی بزرگ دستمال پرسان پلاس دستمال جادویی کوچک دستمال جادویی اقتصادی «Economic magical [...]

اسفنج جادویی نانو

محصولات مشابه دستمال پرسان اقتصادی کیسه چای و دمنوش سفره یکبار مصرف دستمال میکروفایبر سطوح اسفنج جادویی «Magical Sponge» ابر جادویی نانو [...]

سفره یکبار مصرف کاغذی

محصولات مشابه دستمال پرسان اقتصادی کیسه چای و دمنوش کیسه زباله رولی دستمال میکروفایبر سطوح سفره یکبار مصرف «Disposable tablecloth» سفره های [...]

برای مشاهده ویدیوها می‌توانید به کانال آپارات ما مراجعه فرمایید.

به اینستاگرام ما بپیوندید: parsanpro@

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *