تفکیک زباله در منزل

شاید بتوان گفت زباله یکی مهم ترین چالش های بشر در قرن گذشته بوده است که با توجه به اهمیت آن کمتر به آن پرداخته شده است. در کشور ما ایران نیز تبلیغات، اطلاع رسانی و آگاهی مردم نسبت به این مساله بسیار بیشتر از آنچه امروز انجام شده است بایستی مورد توجه قرار می گرفته است.

آموزش تفکیک زباله مبحث مهمی است که لازم است توسط مدارس و تالیف کنندگان کتاب های درسی بیش از پیش به آن پرداخته شود، این آموزش باید به گونه ای باشد که دانش آموزان نه تنها صرفا با یک درس حفظی که با یک درس کاملا کاربردی روبرو باشند و اهمیت این مساله به وضوح برایشان روشن شود.

مدارس یکی از مهم ترین مسئولیت های اجتماعی یعنی فرهنگسازی را به عهده دارند که انجام  درست این مسئولیت می تواند آینده روشن تری را پیش روی ما بگذارد.

اما در ابتدا اجازه دهید تعریفی از تفکیک زباله را ارائه کنیم.

تفکیک زباله به چه معناست؟

تفکیک زباله عبارت است از دسته‌بندی و جداسازی انواع زباله برای تسهیل بازیافت و تصحیح دفع. در این فرآیند زباله ها به دو گروه خشک و تر تقسیم بندی می شوند.

این دسته بندی بهتر است از مبدا یا همان منازل انجام شود.

وقتی حرف از تفکیک زباله ها می شود بعضی از ما فکر می کنیم با یک فرایند سخت و پیچیده ای روبه رو هستیم که احتیاج به صرف زمان زیاد و البته مهارت های خاصی دارد! اما جدا کردن زباله ها در منزل با استفاده از چند کیسه زباله ، کار ساده ای است که کافیست چند بار آن را انجام دهید تا خیلی زود به عادتی همیشگی تبدیل شود.

مطالعه ی مقاله ی رنگ های مختلف کیسه زباله به چه معناست می تواند برای شما مفید باشد.

اما ضرورت تفکیک زباله و بازیافت چیست؟

تمیز نگه داشتن محیط زیست برای داشتن یک زندگی سالم و راحت ضروری است و این در حالی است که مردم، کارخانه ها، فرآیندها و حیوانات هر روز در حال تولید زباله هستند و این یک واقعیت اجتناب ناپذیر است.

ضرورت تفکیک زباله را می توان در یک عبارت خلاصه کرد: صرفه جویی در مصرف منابع طبیعی، صرفه جویی در مصرف انرژی، نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله ها.

تقسیم بندی زباله

معمولا ما بدون توجه و از روی عادت زباله ها را دور می اندازیم و اصلا برایمان مهم نیست که زباله ای که دور انداختیم چه نوع زباله ایست؟ قابل بازیافت است یا خیر؟

درک ما از نوع زباله ای که دور می اندازیم به ما کمک می کند تا بتوانیم آن ها را دسته بندی و تفکیک کنیم و به این صورت گام مهمی در جهت کمک به محیط اطرافمان برداریم.

به صورت کلی زباله ها به دو نوع خشک و تر تقسیم بندی می شوند اما به صورت جزئی تر اگر بخواهیم صحبت کنیم می توانیم زباله ها را در ۵ دسته طبقه بندی کنیم.

  • زباله های مایع

ضایعات مایع به کلیه روغن ها، لجن ها، آب شستشو، مواد شوینده زائد و آب های کثیفی که دور ریخته شده اند اطلاق می شود. این مواد برای محیط زیست ما خطرناک و سمی هستند و در صنایع و همچنین خانه ها یافت می شوند. فاضلاب نیز بخشی از این نوع زباله محسوب می شود.

زباله های مایع خود به دو دسته تقسیم می شوند: زباله های غیر نقطه ای و نقطه ای

زباله های مایعی که توسط انسان تولید می شوند زباله های نقطه ای و زباله های غیر نقطه ای آن دسته ای هستند که به طور طبیعی در محیط ما ایجاد می شوند.

اما زباله های مایع را چگونه می توان کنترل کرد؟

سه روشی که ما می‌توانیم زباله‌های مایع را از هر کجا که هستند حذف کنیم عبارتند از:

مهار: این عمل شامل ذخیره سازی زباله های مایع در بشکه ها یا مخازن است تا بتوان آنها را از محیط اطراف خارج کرد.

تصفیه: تمام زباله های مایع نیازی به دور ریختن ندارند. می توان آنها را تصفیه کرده و مجددا استفاده کرد. به عنوان مثال، زباله های آلی کمپوست شده برای تولید کود در ایستگاه های مختلف در انگلستان استفاده می شود.

دفع: اگر زباله های مایع قابل تصفیه نباشند باید دفع شود.

  • زباله های جامد

زباله جامد عبارت است از هرگونه زباله ای که در مکان های صنعتی و تجاری یافت می شود. ۴ نوع عمده زباله جامد عبارتند از:

شیشه و سرامیک: شرکت های متعددی به راحتی سرامیک و شیشه را بازیافت می کنند. نکته اینجاست که باید آنها را جداگانه و در سطل های مخصوصی که تعبیه شده است دور بیندازید.

زباله های پلاستیکی: زباله های پلاستیکی به هر ظرف، بطری و کیسه ای گفته می شود که در شرکت ها و منازل یافت می شود. پلاستیک ها تجزیه پذیر نبوده و بیشتر آنها قابل بازیافت نیستند. به یاد داشته باشید که زباله های پلاستیکی را با زباله های معمولی یکجا دور نیندازید.

زباله های کاغذی: به تمام روزنامه ها، مواد بسته بندی، مقواها و سایر محصولات کاغذی اطلاق می شود. کاغذ قابل بازیافت است.

فلزات و قلع ها: بیشتر فلزات قابل بازیافت هستند، اگر از صاحبان صنایع هستید بهتر است که این ضایعات را جمع آوری کنید تا به محل های مخصوص رفته و بازیافت شوند.

  • زباله های طبیعی

ضایعات آلی به گوشت فاسد، ضایعات مواد غذایی و … اشاره دارد. این نوع زباله معمولا در خانه ها یافت شده، با گذشت زمان تجزیه شده و با اثر میکروارگانیسم ها بر روی آنها به کود تبدیل می شوند.

هنگام تجزیه، زباله های آلی متان تولید می کنند، بنابراین، نباید با زباله های معمولی دور ریخته شوند.

برای دور انداختن این زباله ها از کیسه زباله های سبز رنگ استفاده کنید.

  • زباله های قابل بازیافت

تمام اقلام دور ریخته شده مانند فلزات، وسایل، زباله های آلی که می توانند بازیافت شوند در این دسته قرار می گیرند.

  • زباله های خطرناک

زباله های خطرناک شامل مواد قابل اشتعال، خورنده، سمی و واکنش پذیر می باشد. به طور خلاصه، آنها زباله هایی هستند که تهدیدی مهم یا بالقوه برای محیط زیست ما هستند.

با استفاده از کیسه زباله های بهداشتی پرسان و با تفکیک زباله ها از منازل می توان کمک شایانی به چرخه بازیافتی کشور کرد.
هر چه زباله های منزل ما کمتر باشد انرژی کمتری برای تفکیک آن ها نیاز است. شاید شما هم تا به حال عبارت پیشگیری بهتر از درمان است را شنیده باشید، عبارتی که درباره ی بازیافت زباله ها هم به خوبی صدق می کند. چه بهتر که از همان اول زباله کمتری ایجاد کنیم تا در نهایت هم مجبور نباشیم که انرژی زیادی برای تفکیک زباله ها بگذاریم.

  • زباله های خشک شامل:کاغذ و مقوا، پلاستیک، فلزات، شیشه، منسوجات و چرم، چوب، لوازم الکتریکی و الکترونیکی می شود.
  • زباله‌های تر: بیشتر شامل پسماندهای غذایی می‌شود. مانند برنج، خورشت، گوشت، مرغ، ماهی، روغن‏های خوراکی سوخته و فاسد شده. انواع میوه و سبزی نیز در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند چه قابل استفاده باشند و چه فاسد یا منجمد شده باشند.

محصولات مرتبط:

کیسه زباله سه رول متوسط

محصولات مشابه پد جاذب روغن کیسه دمنوش دستمال جادویی بزرگ دستمال میکروفایبر سطوح کیسه زباله رولی (سه رول) رنگ سبز «Garbage bags» [...]

برای مشاهده ویدیوها می‌توانید به کانال آپارات ما مراجعه فرمایید.

به اینستاگرام ما بپیوندید: parsanpro@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.